Lokomat Pro to unikalne urządzenie do reedukacji chodu, umożliwiające trening na bieżni z uwzględnieniem prawidłowego wzorca chodu i dynamicznego odciążenia.
Lokomat Pro 6 jest w pełni automatyczną ortezą dolnych kończyn. Trening z wykorzystaniem Lokomatu pozwala na rehabilitację na bieżni z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego wzorca chodu – w warunkach dynamicznego odciążenia. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji doskonale wspomaga proces rehabilitacji.
Regularne treningi lokomotoryczne z wykorzystaniem systemu Lokomat pozwalają zapobiegać wielu następstwom schorzeń neurologicznych. Dzięki ergonomicznej budowie pacjent może w trakcie treningu pokonać bardzo duża liczbę powtórzeń, co wymiernie wpływa na efektywność terapii.
Dynamiczne odciążenie jakie zapewnia Lokomat umożliwia wczesną naukę chodu u pacjentów bez dostatecznej siły mięśniowej. Wartość odciążenia sterowana jest elektronicznie i dopasowywana do potrzeb pacjenta. Pacjent otrzymuje informacje o prawidłowym przebiegu cyklu chodu na ekranie komputera po przez oprogramowanie zawierające funkcję biofeedback. Sprzężenie zwrotne jest bardzo przydatne, ponieważ pacjent świadomie kontroluje swój ruch i wpływa na jego jakość w aktywny sposób.
Lokomat zapobiega utrwalaniu patologicznych wzorców już we wczesnym etapie rehabilitacji neurologicznej, a także umożliwia bardzo wczesne rozpoczęcie odtwarzania fizjologicznego ruchu u pacjenta.
Zastosowanie terapeutyczne Lokomat Pro 6:
- uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- urazy mózgu,
- endoprotezy,
- rdzeniowy zanik mięśni,
- udary,
- stwardnienie rozsiane,
- porażenie mózgowe,
- choroba Parkinsona.
Przeciwskazania do terapii za pomocą Lokomat Pro 6:
- brak możliwości dopasowania ortezy do ciała (kończyn dolnych),
- masa ciała przekraczająca 135 kg,
- wysoka spastyczność,
- niestabilności w układzie mięśniowo-szkieletowym (niestabilność kręgosłupa, niezrośnięte pęknięcia, zaawansowana osteoporoza),
- otwarte rany w obrębie kończyn dolnych lub tułowia,
- problemy z krążeniem,
- poważny deficyt funkcji poznawczych,
- pacjenci pod (długotrwałą) terapią infuzyjną,
- pacjenci korzystający z respiratora,
- pacjenci o ekstremalnej różnicy długości kończyn dolnych lub zniekształceniach kręgosłupa (np. z dysplazją kości lub chrząstek,
- poważne zaburzenia naczyniowe w obrębie kończyn dolnych,
- pacjenci z zaleceniem leżenia w łóżku lub pozostający unieruchomieni,
- przeciwwskazania kardiologiczne,
- usztywnienie stawów bioder, kolan, stawu skokowego.